ІНСАЙДИ:

Інавгурація Трампа: іноземних гостей взято під особливий контроль

Одне з поінформованих джерел у Вашингтоні повідомило, що у команді Дональда Трампа ухвалено рішення взяти під особливий контроль усіх іноземців, які придбали квитки на інавгурацію президента США. Особливу увагу приділять тим, хто через сумнівних лобістів купив «ексклюзивні програми перебування» за 70-100 тисяч. Ясна річ, що серед тих, хто купив квитки, багато українців, які традиційно сприймають […]

The post Інавгурація Трампа: іноземних гостей взято під особливий контроль first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Чи погодиться Україна на мобілізацію з 18 років: які кулуарні домовленості з США

Чутки про можливе зниження віку мобілізації до 18 років активно ширяться в інформаційному просторі. Джейк Салліван, радник президента США з національної безпеки, заявив, що Україні, можливо, доведеться ухвалити таке рішення. Це, за словами джерел в Офісі Президента (ОП), стало одним із ключових питань у переговорах із Вашингтоном. Наші джерела повідомляють, що президент України Володимир Зеленський […]

The post Чи погодиться Україна на мобілізацію з 18 років: які кулуарні домовленості з США first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Блок Зеленського: хто увійде до нового політичного проекту

Бренд “Слуга народу”, який колись асоціювався з політичною революцією, тепер стає історією. Команда президента Володимира Зеленського планує піти на наступні вибори з новою назвою — умовним “Блоком Зеленського”. Таке рішення продиктоване прагненням подолати токсичність попередньої платформи та знайти новий шлях до сердець виборців. За інформацією джерел, новий формат партії може розраховувати на підтримку близько 20% […]

The post Блок Зеленського: хто увійде до нового політичного проекту first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

МВФ вимагає від України перезавантаження фіскальних органів

Останні новини з України викликають значний інтерес у міжнародній спільноті, особливо у контексті відносин з Міжнародним валютним фондом (МВФ). У поточному році Україна зробила суттєві кроки для виконання своїх зобов’язань перед МВФ, зокрема, ухваливши закон про перезавантаження банківського сектору. Це дозволяє сподіватися на отримання чергового траншу фінансування від МВФ у розмірі 2,2 мільярдів доларів.

Закон про перезавантаження банківського сектору (БЕБ)

Прийняття закону про перезавантаження банківського сектору стало важливим кроком для стабілізації фінансової системи України. Цей закон покликаний забезпечити прозорість і надійність банківського сектору, зміцнити контроль за банківськими операціями та підвищити рівень довіри громадян до фінансових установ. Ухвалення цього закону було однією з ключових вимог МВФ для продовження співпраці з Україною.

Очікування фінансування

Отримання чергового траншу фінансування від МВФ є критично важливим для економічної стабільності України. Ці кошти планується використати для підтримки макроекономічної стабільності, зниження інфляції та забезпечення сталого економічного зростання. Окрім того, фінансування від МВФ допоможе покрити бюджетний дефіцит і підвищити резерви Національного банку України.

Міжнародна підтримка та перспективи

Позитивні зміни в банківському секторі України та виконання вимог МВФ також сприяють підвищенню довіри з боку інших міжнародних фінансових інституцій і потенційних інвесторів. Це відкриває нові можливості для залучення іноземних інвестицій, що є важливим фактором для економічного розвитку країни.

Висновок

Україна продовжує демонструвати свою здатність виконувати міжнародні зобов’язання та реформувати критично важливі сектори економіки. Ухвалення закону про перезавантаження банківського сектору та очікування отримання чергового траншу фінансування від МВФ є свідченням рішучості української влади продовжувати шлях реформ і забезпечувати економічну стабільність країни. Міжнародна спільнота, в свою чергу, уважно стежить за розвитком подій в Україні, підтримуючи її зусилля на шляху до процвітання.

Цей закон був структурним маяком на кінець червня.

А також, має бути оприлюднено новий меморандум із новими структурними маяками. Очікується, що за тим самим сценарієм, який вже обкатаний на БЕБ, буде очищено митницю.

За останні десять років в Україні закріпився стереотип про те, що західні партнери, вимагаючи від нас реформ, пріоритетну увагу приділяють посиленню антикорупційних структур, таких як НАЗК, НАБУ, САП, ВАКС. Однак це пріоритет учорашнього дня. Зараз Захід має новий пріоритет: перезавантаження фіскальних органів, тобто структур, які “доять” бізнес.

Ця зміна пріоритетів відбулася б незалежно від прізвищ президента, спікера парламенту та прем’єр-міністра. Вона має цілком об’єктивні причини:

Але, крім об’єктивних, схоже, є й суб’єктивні причини. Якби Банкова забезпечила правильне функціонування фіскальної сфери, то західні партнери, напевно, не вимагали б її негайного реформування.

Перезапуск фіскальних органів розпочнеться з БЕБ. Його приклад чітко показує, яка технологія використовується задля досягнення бажаного. Вона складається із трьох кроків.

Нагадаємо, що Бюро економічної безпеки — це дітище нинішньої влади. Воно було створене три роки тому замість податкової міліції Державної фіскальної служби. Законопроект про БЕБ було внесено головою фінансового комітету Верховної Ради “слугою народу” Данилом Гетманцевим у липні 2020 р. та прийнято у січні 2021 р.

Банкова разом із Гетманцевим відмовили G7, Євросоюзу та МВФ, які хотіли бачити конкурс на посаду директора БЕБ із вирішальним голосом міжнародних експертів. Було сформовано конкурсну комісію із трьох членів, призначених РНБО (тобто Володимиром Зеленським), та трьох членів, призначених парламентом (тобто “слугами народу”, читай — Зеленським). Не дивно, що до трійки фіналістів конкурсу увійшов голова Державної фіскальної служби Вадим Мельник. Саме його у серпні 2021 р. Кабмін і призначив директором ВЕБ. Звичайно, було б наївно очікувати, що таке БЕБ буде непідконтрольним Банковій.

Розпорядження Кабміну про початок діяльності БЕБ вийшло 24 листопада 2021 р. Проте за три місяці почалася велика війна. Залежність України від західних партнерів та їхніх грошей різко зросла. І до кінця 2022 р. Банкова стала демонструвати готовність провести перезавантаження БЕБ із урахуванням побажань Заходу.

13 грудня 2022 р. Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію (ТСК) з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України посадовими особами БЕБ. Очолив ТСК перший заступник Гетманцева на посаді голови парламентського комітету Ярослав Железняк (фракція партії “Голос”). 20 лютого 2023 р. комітет Гетманцева визнав роботу керівництва БЕБ незадовільною. А 3 березня Гетманцев та Железняк із співавторами внесли до Ради законопроект №9080 про перезавантаження БЕБ. Він віддавав контроль за конкурсом західним партнерам.

Усе це було зроблено в розрахунку на гроші МВФ. 24 березня 2023 р. президент, прем’єр-міністр, міністр фінансів та голова Нацбанку підписали та направили МВФ меморандум про економічну та фінансову політику. Серед зобов’язань України там було записано внесення змін до закону про БЕБ та реорганізацію БЕБ.

31 березня 2023 р. виконавча рада МВФ затвердила чотирирічну програму розширеного фінансування (EFF) для України у розмірі близько $15,6 млрд. Незабаром Україна отримала перший транш у розмірі $2,7 млрд.

11 квітня 2023 р. було звільнено директора БЕБ Мельника, і необхідність у новому конкурсі за новим законом зросла. Проте замість швидкої реформи вийшло змагання між Банковою та західними партнерами.

Спершу українська влада банально затягувала процес. 19 червня 2023 р. вона направила МВФ новий меморандум, у якому повідомила про створення робочої групи для перегляду правової бази діяльності БЕБ. Цього вистачило, щоб виконавча рада МВФ виділила новий транш у розмірі майже $900 млн.

За три місяці з’явилися результати діяльності робочої групи. 21 вересня законопроект №9080 був відкликаний, а замість нього 25 вересня Железняк та Гетманцев із співавторами внесли проект №10080. Потім 10 жовтня Гетманцев вніс доопрацьований проект №10080-1, і він 13 жовтня був рекомендований комітетом для прийняття у першому читанні.

Цей проект влаштовував західних партнерів, і вони пояснили Києву, що настав час приступати до виконання обіцянки. 1 грудня українська влада направила МВФ новий меморандум, в якому ухвалення закону про реформування БЕБ було записано вже як структурний маяк на кінець червня 2024 р. Після цього виконавча рада МВФ виділила черговий транш у розмірі майже $900 млн.

Тепер уже затягувати процес було не можна, і Банкова змінила тактику. 29 грудня Кабмін схвалив новий законопроект про перезавантаження БЕБ, який означав, що офіс Зеленського забажав провести реформу за своїм сценарієм.

29 січня 2024 р. урядовий законопроект був зареєстрований за №10439. Проти нього виступили посли G7 у листі до голови Ради Руслана Стефанчука, прем’єра Дениса Шмигаля та керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Проте Банкова домоглася, щоб 23 лютого проект №10439 було винесено на голосування у Раді. Втім, він набрав лише 222 голоси (за мінімально необхідних 226) і був відправлений на повторне перше читання.

11 березня українська влада направила МВФ новий меморандум з тією ж обіцянкою реформування БЕБ. Оскільки дедлайн ще не настав, виконавча рада МВФ знову виділила транш у розмірі майже $900 млн.

Щоб отримати наступний транш, потрібно було виконати обіцянку та ухвалити закон, причому у такому вигляді, який влаштовує західних партнерів. 11 квітня проект №10439 був прийнятий у першому читанні, після чого настав час вирішальних торгів між усіма зацікавленими сторонами.

Торги тривали до 20 червня, коли проект №10439 було винесено на друге читання. Комітет Гетманцева 19 червня проголосував за редакцію, яка не сподобалася західним партнерам, і вони, схоже, поставили офіс Зеленського перед загрозою припинення співпраці з МВФ. Загроза подіяла. Вранці 20 червня, перед самим голосуванням, комітет Гетманцева переглянув своє рішення та ухвалив редакцію, яка відповідає зобов’язанням України.

Після цього Рада прийняла проект №10439 у другому читанні та в цілому. Його остаточна редакція отримала позитивний відгук послів G7. Вони в той же день повідомили, що “вітають ухвалення закону про реформування БЕБ, який дозволить провести повну реструктуризацію та перезавантаження Бюро та його керівництва за участю міжнародних партнерів”.

Наступний транш МВФ очікується у розмірі $2,2 млрд. За словами Железняка, виконавча рада МВФ може ухвалити рішення 28 червня. Тоді ж буде оприлюднено новий меморандум.

Реформування БЕБ — це лише частина фіскальних структурних реформ, які зобов’язалася реалізувати Україна. Березневий меморандум містить великі абзаци про реформування податкової та митної служб, але без дедлайну. Железняк прогнозує, що у червневому меморандумі “буде суттєве оновлення структурних маяків, серед них ви побачите появу реформи митниці”.

І це ще не кінець історії. Західні партнери вже готують наступні реформи, на які на Банковій чекають, скажімо так, без великої радості.

Нещодавно The Washington Post розповіла деякі подробиці візиту до Києва держсекретаря США Ентоні Блінкена 14 травня. “Зустріч Зеленського та Блінкена була напруженою: український лідер висловив свою вдячність за військову допомогу США, але, схоже, був розчарований увагою Блінкена до корупції “, — повідомила газета, цитуючи “людей, знайомих із дискусією, які говорили на умовах анонімності через делікатність теми”.

Минуло трохи більше місяця — і 21 червня до Києва приїхав заступник Блінкена з політичних питань Джон Басс. Він мав багато зустрічей (зокрема з антикорупційними активістами, керівником офісу Зеленського Андрієм Єрмаком, міністром оборони Рустемом Умеровим, міністром закордонних справ Дмитром Кулебою), але нашої теми стосуються дві зустрічі.

У Верховній Раді Басс зустрівся з головою фракції “слуг народу” Давидом Арахамією, головою антикорупційного комітету парламенту “слугою народу” Анастасією Радіною, головою євроінтеграційного комітету парламенту Іванною Клімпуш-Цинцадзе (фракція “Європейської солідарності”) та Ярославом Железняком. За словами Железняка, це була “зустріч про реформи”: Басс привітав із ухваленням закону про перезавантаження БЕБ і “просив трохи допомогти з реформою митниці, Рахункової палати та АРМА”.

А потім, за повідомленням американського посольства, Басс зустрівся з прем’єром Денисом Шмигалем, “щоб обговорити підтримку економіки України з боку США та реформи, які повернуть надходження до бюджету для підтримки захисників на передовій та сприятимуть залученню приватних інвестицій, необхідних для відновлення України”. Можна припустити, що також йшлося насамперед про реформу митниці. Вона — перша у черзі після БЕБ.

Не пропустіть

Не всі інваліди підлягають мобілізації: що потрібно знати про ВЛК і відстрочку

В Україні з’явилася нова проблема, пов’язана з мобілізацією: на людей з інвалідністю часто накладають штрафи за неявку до територіальних центрів комплектування (ТЦК), незважаючи на наявність всіх необхідних документів, які підтверджують інвалідність. Ця ситуація викликає занепокоєння серед правозахисників і адвокатів, зокрема через недостатнє розуміння законодавства. Як зазначає Роман Лихачов, адвокат Приймальні Української Гельсінської спілки з прав […]

The post Не всі інваліди підлягають мобілізації: що потрібно знати про ВЛК і відстрочку first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Росія не змінює цілей у війні проти України: заява радника Путіна

Радник президента Росії Володимира Путіна, секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев, заявив, що цілі Кремля у війні проти України залишаються незмінними. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW), опублікованому 15 січня. Аналітики наголосили, що Путін визначив “демілітаризацію” і “денацифікацію” України як основні цілі масштабного вторгнення, про які говорив під час промови 23 […]

The post Росія не змінює цілей у війні проти України: заява радника Путіна first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Понад 7 тисяч військовослужбовців повернулися до лав ЗСУ після самовільного залишення частин

Державне бюро розслідувань повідомило про повернення до військової служби понад 7 тисяч українських військовослужбовців, які раніше самовільно залишили частини. Наразі понад 4 тисячі осіб офіційно поновлені на службі, а щодо інших триває процес поновлення та закриття кримінальних проваджень. За даними правоохоронців, понад 4 тисячі 396 військових уже офіційно поновлені на службі після того, як самовільно […]

The post Понад 7 тисяч військовослужбовців повернулися до лав ЗСУ після самовільного залишення частин first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Закрите укриття під час повітряної тривоги: поліція Львова розпочала кримінальне провадження

Сьогодні вранці під час моніторингу соціальних мереж правоохоронці отримали інформацію про закрите укриття в одному з будинків по вулиці Івана Франка. Повідомлення стало надзвичайно актуальним, оскільки в цей час у місті тривала повітряна тривога. Правоохоронці, які негайно прибули за вказаною адресою, підтвердили отриману інформацію. Укриття справді було зачиненим, тож люди не могли потрапити в безпечне […]

The post Закрите укриття під час повітряної тривоги: поліція Львова розпочала кримінальне провадження first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Лісові пожежі в Каліфорнії: актор Дмитро Ступка серед постраждалих

Не так давно в Каліфорнії, США, почалися масштабні лісові пожежі, які стали справжньою катастрофою для регіону. Полум’я, яке швидко охопило велику територію, забрало десятки будинків у тисяч людей й життя п’яти осіб. Пожежі, що стали одними з найбільш руйнівних за останні роки, не обійшли стороною й українців, які емігрували до США, зокрема, акторів та публічних […]

The post Лісові пожежі в Каліфорнії: актор Дмитро Ступка серед постраждалих first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Термін повернення після самовільного залишення частини продовжено до 1 березня 2025 року

Верховна Рада України продовжила термін для повернення військових на службу після самовільного залишення частини (СЗЧ). Тепер цей термін поширюється на період до 1 березня 2025 року, без застосування покарання за дезертирство. Про це повідомила народна депутатка Соломія Бобровська на своїй сторінці в Facebook. Згідно з прийнятим законопроектом №12076, командири військових частин матимуть до 3 діб […]

The post Термін повернення після самовільного залишення частини продовжено до 1 березня 2025 року first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

На Чернігівщині евакуюють прикордонні села

У Чернігівській області триває евакуація жителів прикордонної Семенівської громади, яка потерпає від обстрілів російських військ. За три останні дні з небезпечного району було вивезено понад 50 осіб, серед яких діти та маломобільні громадяни. Як повідомив керівник гуманітарної місії “Пролісок” Євген Каплін, у суботу, 11 січня, вдалося евакуювати 24 місцевих мешканців. Серед них: 4 дітей; 10 […]

The post На Чернігівщині евакуюють прикордонні села first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Гендиректор «Укрпошти» відмовився розкривати дані про високі зарплати співробітників

Генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський відмовився відповідати на депутатський запит про кількість працівників компанії, які отримують заробітну плату понад 100 тисяч гривень на місяць. Запит був направлений народною депутаткою Ніною Южаніною, яка представляє парламентську опозицію. Про це чиновниця написала в Telegram. «На моє депутатське звернення щодо кількості осіб, що отримують заробітні плати в АТ «Укрпошта» понад 100 […]

The post Гендиректор «Укрпошти» відмовився розкривати дані про високі зарплати співробітників first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Начальнику штабу військового підрозділу на Миколаївщині повідомили про підозру у безпідставному нарахуванні доплат

Працівники Державного бюро розслідувань (ДБР) за сприяння Служби безпеки України (СБУ) повідомили про підозру начальнику штабу одного з військових підрозділів на Миколаївщині. Його підозрюють у безпідставному нарахуванні доплат військовослужбовцям, які не брали участі в бойових діях. Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на ДБР. У червні 2024 року посадовець доручив займатись нарахуванням виплат підлеглому […]

The post Начальнику штабу військового підрозділу на Миколаївщині повідомили про підозру у безпідставному нарахуванні доплат first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

10 днів – 11 населених пунктів: як просувається ворог на Донбасі

За останні 10 днів російські війська продовжують активні наступальні дії на Донбасі, захопивши низку стратегічно важливих населених пунктів. Як повідомляю DeepState, серед них — Курахове, Янтарне, Лозова, Іванівка, Петропавлівка, Воздвиженка, Солоне, Зелена, Новоіванівка, Леонідове та Олександрія. Так поступово просуваються росіяни на сході України. За останню добу армія РФ просунулася в Часовому Яру, захопивши район Новий, […]

The post 10 днів – 11 населених пунктів: як просувається ворог на Донбасі first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Юний герой з Миколаївщини врятував молодшого брата з палаючого будинку

У селі Іванівка на Миколаївщині сталася пожежа, яка могла обернутися трагедією, якби не мужність 16-річного Дмитра. Юнак, ризикуючи своїм життям, виніс із палаючого будинку свого молодшого брата Владислава, якому лише вісім років. Про це повідомили у Державній службі з надзвичайних ситуацій. Мати шістьох дітей, Людмила Амальська, перебувала на подвір’ї, коли відчула запах диму. Її діти ще спали. […]

The post Юний герой з Миколаївщини врятував молодшого брата з палаючого будинку first appeared on НЕНЬКА ІНФО.