У 2025 році в Україні вступили в силу зміни до військового збору, який тепер становить 5% замість попередніх 1,5%. Це рішення, яке було прийняте на тлі продовження воєнного стану, спрямоване на покриття витрат на оборону та фінансування Збройних Сил України. Нові ставки будуть діяти до завершення воєнного стану, після чого податок має повернутися до попереднього рівня.
Хто і як сплачуватиме військовий збір
Військовий збір тепер стягується з різних видів доходів, зокрема:
- Зарплата: як основна, так і додаткова, включно з преміями, лікарняними та іншими виплатами.
- Доходи від продажу майна: нерухомого чи рухомого майна, якщо це не перша угода за рік.
- Оренда майна, роялті, дивіденди та банківські відсотки.
- Авторські винагороди та спадок (крім отриманих від близьких родичів).
Для ФОПів ставка залежить від обраної групи:
- Перша, друга та четверта групи сплачують 10% від мінімальної зарплати.
- Третя група – 1% від доходу.
Що змінилося для угод із майном
До цього моменту, якщо громадяни продавали свою першу квартиру чи авто за рік, то ці операції не оподатковувалися військовим збором. Однак, після запровадження нових ставок, якщо продавати другу квартиру чи автомобіль за рік, доведеться сплачувати 5% військового збору. За третю угоду – це буде вже 18% ПДФО і 5% військового збору. Це стосується також продажу техніки, включаючи вантажівки, автобуси чи спецтранспорт.
Що не оподатковується
Декретні виплати, субсидії, аліменти, службові відрядження та невеликі подарунки звільнені від військового збору. Військовослужбовці та працівники силових структур не сплачують цей податок зі своїх зарплат, але вони мають платити з доходів, отриманих від оренди майна чи продажу майна.
Експерти припускають, що збільшення ставки військового збору може суттєво вплинути на ринок оренди, зокрема в регіонах, де ціни оренди прив’язані до курсу долара. Є ймовірність, що частина ринку оренди може повернутися “в тінь”, щоб уникнути сплати податків. Це може призвести до зниження легальних орендних платежів і втрат для державного бюджету.
Збільшення військового збору створює додатковий фінансовий тягар для багатьох українців, але одночасно допоможе забезпечити необхідні надходження до бюджету для фінансування оборони країни в умовах війни. Проте важливо, щоб система була правильно налаштована і не призводила до зростання неофіційних платежів чи ухилення від податків.
The post Нові ставки військового збору: хто і скільки платитиме в 2025 році first appeared on НЕНЬКА ІНФО.