ІНСАЙДИ:

ППО в Києві не відпрацювало сьогодні, бо ракети зберігають для фронту

У ніч на 4 липня по Києву було завдано чергового удару, під час якого влучання зазнав один із об’єктів військово-промислового комплексу столиці. За словами нашого джерела в Генеральному штабі ЗСУ, це сталося на тлі стратегічного рішення — зберігати ракети протиповітряної оборони для потреб фронту. Як пояснює співрозмовник, наразі головним пріоритетом ППО є лінія зіткнення. Саме […]

У Лондоні керівник ОП Єрмак отримав гарантії підтримки від британської розвідки

За інформацією джерела в Офісі президента, Андрій Єрмак провів непублічні переговори у Лондоні з керівництвом британської зовнішньої розвідки. Глава ОП зустрівся з чинним директором MI-6 Річардом Муром, а також із впливовим представником британських спецслужб Блейзом Метрівелі. Основна тема перемовин — продовження стратегічної співпраці з ОП і особисті гарантії безпеки для президента Володимира Зеленського в умовах […]

Деталі переговорного процесу Україна-Росія за посередництва США

Як повідомляють наші джерела, за ініціативи та посередництва США між Україною та РФ йдуть активні переговори щодо мирного врегулювання. Зокрема, йде опрацювання положень Меморандуму, який влаштує обидві сторони. Нижче публікуємо основні тези, які можуть увійти до Меморандуму та позиції сторін на даний момент: – гарантії відмови України від диверсійної та підривної діяльності проти Росії та […]

Привілейована старість: як спецпенсії з’їдають мільярди з Пенсійного фонду

Поки переважна більшість українських пенсіонерів виживає на 2–4 тисячі гривень на місяць, окремі представники «привілейованих» професій отримують пенсії, які в сотні разів перевищують ці суми. Судді, прокурори, чиновники — усі вони роками формували систему спецпенсій, яка нині перетворилася на одну з найбільших соціальних нерівностей в Україні. Про те, як виникла ця кланова модель, скільки реально коштує державі «особливе» пенсійне забезпечення і чому без великої реформи не обійтись — розповідає народний депутат Данило Гетманцев.

пенсії в Україні, спецпенсії, пенсії суддям і прокурорам, зростання пенсій
Деякі пенсіонери отримують виплати в розмірі понад 100 тисяч гривень на місяць | Фото: Getty

Проблема в тому, що кланова система спецпенсій формувалася десятиліттями саме привілейованими кланами. Це сітка, яка чіпляється за свій матеріальний шкурний інтерес. Це хоч і колишні, але дуже впливові у країні люди. Вони чіпляються за норму Конституції, яка забороняє при прийнятті нових законів звужувати права, але абсолютно не помічають інші норми Основного закону, які гарантують рівність у правах та принцип недискримінаційності за будь-якою ознакою — зокрема і за родом діяльності. З цим треба боротися і змінювати такий підхід.

Що з пенсіями сьогодні

У нас нині мінімальна пенсія — 2361 гривня, середня пенсія на 1 квітня вже після чергової щорічної індексації – 6341 гривня.

56,6% пенсіонерів отримують менше 5 тис. гривень. Для майже 400 тисяч осіб це взагалі менше 3 тис. гривень, понад 3,3 мільйони – отримують від 3 до 4 тис. тис. гривень, 2,1 мільйони від 4 до 5 тис. гривень. Якщо порівняти з фактичним прожитковим мінімумом для непрацездатних, який на середину цього року наближається до 7 тисяч гривень, то ці категорії пенсіонерів знаходяться глибоко за межею бідності. І лише у 1,5 мільйонів осіб вона перевищує 10 тис. гривень. У середньому їх пенсія – 15,6 тис. гривень.

Для майже 400 тисяч осіб пенсія становить взагалі менше 3 тис. гривень
Для майже 400 тисяч осіб пенсія становить взагалі менше 3 тис. гривень
Фото: Відкриті джерела

Однак є така категорія, як судді, де середня пенсійна виплата перевищує 100 тис. гривень. Є прокурори, які можуть стати пенсіонерами з інвалідністю у віці 35 років, тоді як звичайному чоловіку-українцю, щоб отримати мінімальну пенсію, треба відпрацювати 35 років, а жінці – 30 років.

Одні пенсії зростають автоматично, інші – через прийняття законів, треті (як для колишніх військових) – встановлюються рішеннями Уряду, які вже давно не приймалися. І увесь цей різнобій додає додаткових барв почуттю несправедливості у суспільстві.

Спецпенсії бувають різними

Необхідно розуміти, що сам термін «спецпенсія» треба використовувати дуже коректно.

Такі виплати отримує не тільки умовна «еліта» (колишні судді, прокурори, народні депутати, члени уряду), але й працівники міліції (поліції) та інших правоохоронних органів, колишні професійні військові, звичайні державні службовці та працівники місцевого самоврядування, особи, що працювали на шкідливих виробництвах, чорнобильці та багато інших категорій.

І їх «спецпенсії» – це не завжди десятки і сотні тисяч гривень. Пенсія колишніх військовослужбовців – 8,5 тис. грн, ветеранів війни – 8,3 тис. грн, дітей війни – 5,7 тис. грн, науковців – 5,6 тис. грн. Але це також – спецпенсії.

Мільярдні «дірки» в бюджеті через ухвали судів

Серед цього різноманіття спецпенсіонерів далеко не всі отримують ті виплати, які передбачені діючим законодавством. Не всі при цьому мають можливість (і у зв’язку з віком, і зі станом здоров’я) відстоювати свої права у суді. Але щодо тих, хто все ж рухається цим шляхом – деякі кейси дійсно вражають.

Слід зазначити, що нерідко судові рішення ухвалюються за законами, які вже не є чинними, та за якими передбачалися більші виплати, ніж у нових законах. Як, наприклад, до закону «Про прокуратуру» 1991 року, хоча він втратив чинність після того, як у 2015 році депутати ухвалили новий закон «Про прокуратуру». Саме попередній передбачав пенсії у 90% зарплати, а не 60%. Подібна норма була і у Законі «Про державну службу» 1993 року, який втратив чинність у 2016 році.

У 2023 році суди ухвалили 240 тис. рішень у пенсійних справах проти держави, у 2024-му – ще понад 100 тис. Борг за рішеннями судів наближається до 100 млрд грн. Причому рішення по окремим категоріям осіб (прокурори, судді, особи, звільнені зі служби) обумовлюють збільшення видатків Пенсійного фонду на виплату поточних пенсій орієнтовно на 34,3 млрд грн на 2025 рік.

Борг за рішеннями судів наближається до 100 млрд грн
Борг за рішеннями судів наближається до 100 млрд грн
Фото: Відкриті джерела

Ще один показовий факт. У спеціальних пенсійних системах спостерігається чистий дефіцит. Тобто кожна людина, яка має спецпенсію, з Пенсійного фонду отримує набагато більше, ніж сплачувала відрахувань до нього протягом своєї професійної діяльності. Наприклад, є судове рішення за яким прокурор, маючи середню заробітну плату 13 тис. гривень, отримав пенсію у 97 тис. гривень. Це не є справедливим по відношенню до всіх інших наших громадян, які отримують мізерні пенсії, пропрацювавши все життя.

Якими мають бути пенсії в майбутньому

Реформа спецпенсій вже не тільки назріла, а навіть перезріла. Та вона має здійснюватися не окремо сама по собі, а виключно як складова «великої пенсійної реформи», якої ми так і не дочекались за усі роки Незалежності.

Розраховую побачити від урядовців кардинально інший підхід до пенсійного забезпечення українців, який поступово, але послідовно і незворотно ліквідовуватиме бідність пенсіонерів, а не консервуватиме та поглиблюватиме її.

Реформування пенсійної системи має відбуватися разом з детінізацією заробітних плат
Реформування пенсійної системи має відбуватися разом з детінізацією заробітних плат
Фото: USA Today

Наразі пропозиції Мінсоцполітики передбачають пенсійну реформу, за якою пенсії мають становити не менш 60% середнього заробітку людини (до речі як це відповідає середньому рівню у ЄС). Посилаючись на стандарти Європейської соціальної хартії та Конвенцію Міжнародної організації праці, пропонується:

  • Солідарна пенсія становила 40% середньої зарплати;
  • Додатково пенсія за накопичувальною системою – 20%;
  • Можливі додаткові пенсійні системи від роботодавців у вигляді професійної пенсії – 10%.

Сподіваюсь, що реформа пенсійної системи стане гармонійною частиною більш глобальної реформи, спрямованої на подолання бідності: реформування системи оплати праці, ринку зайнятості, спрямованих на стимулювання створення не абияких, а високооплачуваних робочих місць, детінізацію виплати заробітної плати – незалежно від того, чи робітничі ці професії, чи інженерно-конструкторські, чи наукові, чи творчі. Бо неможливо подолати бідність пенсіонерів в країні, де бідними залишатимуться працюючі люди та/ або які отримують зарплату у конвертах.

Не пропустіть

Збірна України — серед лідерів чемпіонату Європи з фехтування 2025 року

Збірна України показала яскраві результати на Чемпіонаті Європи з фехтування 2025 року, здобувши 2 золоті та 1 срібну медалі. Історичну перемогу у індивідуальній шпазі здобув Роман Свичкар — він став першим українцем за останні 30 років, який виграв «золото» на цьому престижному турнірі. Відмінно виступила й Аліна Комащук, яка завоювала срібло у особистому заліку. Жіноча […]

Свято цілителів, архітектури та справедливості: що відзначають 1 липня

Перший день липня в Україні багатий на свята, пам’ятні дати та символічні події — як у церковному, так і в державному календарі. Церковне свято: Косма і Дам’ян — цілителі без плати 1 липня за новим церковним стилем віряни вшановують пам’ять святих безсрібників Косми та Дам’яна — братів-цілителів, які у III столітті зцілювали хворих і навіть […]

Плюси й мінуси швидкого споживання контенту: що каже наука

У світі, де час — найцінніший ресурс, усе більше людей звикають слухати подкасти, аудіокниги чи навчальні відео на прискореній швидкості. Особливо активно цю практику використовує молодь. Та чи дійсно швидке споживання контенту допомагає краще засвоїти інформацію, чи, навпаки, шкодить пам’яті й концентрації? Відповідь на це запитання спробували дати вчені з Канади та США. У чому […]

Смерть у харківському СІЗО: семеро співробітників отримали підозри

У Харківському слідчому ізоляторі до смерті побили затриманого — підозри в службовій недбалості та перевищенні повноважень отримали семеро працівників установи. Про це повідомляє Державне бюро розслідувань. За даними слідства, інцидент стався у квітні цього року. Щойно доставленого до СІЗО підозрюваного помістили до камери з уже засудженим — що є прямим порушенням закону. Засуджений жорстоко побив […]

Росія не може запускати по 500 “шахедів” щодня — Defense Express

Поширені в інформаційному просторі заяви про здатність Росії запускати по 500 чи навіть 1000 дронів-камікадзе щодня — не більше ніж гіпербола. Реальність набагато приземленіша. Про це в ефірі “Radio NV” заявив головний редактор Defense Express Олег Катков. За його словами, на кінець весни та початок літа ГУР оцінювало добову потужність виробництва “шахедів” на рівні 90 […]

Росія атакувала Україну 550 дронами і ракетами, основний удар – по Києву

У ніч проти 4 липня Росія здійснила найбільш масштабну повітряну атаку літа, випустивши по території України 550 засобів повітряного нападу, більшість із яких – дрони-камікадзе типу Shahed. Основний удар припав на Київ і Київську область. Як повідомили Повітряні сили ЗСУ, всього було запущено 539 ударних безпілотників, серед яких понад 330 – Shahed. Дрони стартували з […]

Ведуча Лідія Таран розповіла, як її донька вступила у престижний французький університет

Телеведуча Лідія Таран поділилася важливою новиною — її донька Василина Доманська вступила до одного з найпрестижніших університетів Франції. 17-річна дівчина стала студенткою Sciences Po campus Paris, де вивчатиме політичні науки, міжнародні відносини, економіку та соціологію. Після початку повномасштабного вторгнення Лідія з донькою переїхали до Франції. Там Василина одночасно закінчила українську школу дистанційно та французький коледж. […]

Чому не можна запивати ліки кавою: список небезпечних поєднань

Ранкова чашка кави — звичка, без якої багато хто не уявляє свій день. Але мало хто замислюється, що кава може впливати на ефективність лікарських препаратів. Дослідження показали: кофеїн змінює роботу шлунково-кишкового тракту, пришвидшуючи травлення та впливаючи на всмоктування активних речовин у кров. Фахівці попереджають: деякі ліки категорично не можна поєднувати з кавою. Розглянемо найпоширеніші приклади. […]

На Хмельниччині чоловік отримував пенсію за свого товариша

На Хмельниччині чоловіка, який отримував пенсію за померлого, засуджено за шахрайство. Про повідомляє обласна прокуратура. За публічного обвинувачення Окружної прокуратури міста Хмельницького в суді доведено вину 63-річного хмельничанина за фактами шахрайства, підроблення офіційного документа та його використання (ч. 1 ст. 190, ч. ч. 1, 4 ст. 358 КК України). Йому призначено покарання у виді двох […]

У Лубнах викрили адміністраторок Viber-групи про місця мобілізацій

У Полтавській області правоохоронці припинили діяльність двох мешканок міста Лубни, які в месенджері Viber поширювали інформацію про місця роботи працівників військкоматів та поліції. Про це повідомила Полтавська обласна прокуратура. За даними слідства, восени 2024 року жінки створили спільноту в месенджері, де публікували локації мобілізаційних заходів, фіксуючи їх особисто на телефони. Учасниками групи були інші користувачі, […]

СБУ викрила постачання непридатних ракет для армії

Колишній посадовець Міністерства оборони України та двоє екскерівників оборонного підприємства отримали підозри у справі про постачання армії непридатного озброєння. Про це повідомив генеральний прокурор Руслан Кравченко. Йдеться про протитанкові ракетні установки, які мали посилити обороноздатність ЗСУ, але виявилися непридатними для використання. Внаслідок дій підозрюваних держава зазнала збитків на понад 90 мільйонів гривень. Розслідуванням займається Головне […]