Поширені в інформаційному просторі заяви про здатність Росії запускати по 500 чи навіть 1000 дронів-камікадзе щодня — не більше ніж гіпербола. Реальність набагато приземленіша. Про це в ефірі “Radio NV” заявив головний редактор Defense Express Олег Катков.
За його словами, на кінець весни та початок літа ГУР оцінювало добову потужність виробництва “шахедів” на рівні 90 одиниць. Сьогодні ця цифра, ймовірно, не перевищує 100.
“Якщо ти виробляєш 100 “шахедів” на добу, як ти можеш запускати 500 щодня? Хтось, хто говорить про тисячі дронів уже завтра — або не дружить із математикою, або має на увазі якесь дуже далеке “завтра”, — заявив Катков.
Україна, за словами аналітика, веде активну роботу з нейтралізації російського потенціалу з виробництва БПЛА. Останнім прикладом став удар дронами-камікадзе типу “Люті” по заводу “Купол” в Іжевську, де було уражено два виробничі цехи, один із них — прямим попаданням в цехове вікно.
“При методичних ударах російські підприємства просто не зможуть підтримувати поточний темп виробництва. І якщо ми їх не зупинимо повністю, то точно змусимо гальмувати темпи”, — додав Катков.
Фахівець із радіоелектронної боротьби Сергій “Флеш” Бескрестнов повідомив, що Росія дійсно будує новий завод із виробництва “шахедів”, однак навіть у перспективі йдеться лише про 700–800 дронів на рік. Це менше ніж 70 одиниць на місяць — зовсім не масштаби масового терору, як про це часто заявляється в пропагандистських наративах.
Крім того, Україна вже активно працює над дронами-перехоплювачами, здатними вражати “шахеди” ще в повітрі. Водночас, як зазначає Бескрестнов, Росія вже шукає засоби протидії цій новій українській технології — і тому технологічне протистояння лише загострюється.
Масовані атаки дронами — це не лише зброя, але й елемент психологічної війни. Гіперболізовані цифри, як-от “тисяча дронів завтра”, грають на емоціях і створюють паніку. Однак факти та аналітика демонструють: російська дронова програма має межі. І Україна вже б’є по них — цілеспрямовано і з результатом.