ІНСАЙДИ:

РФ може спробувати оточити Харків

Російське командування активізує бойові дії на кількох напрямках одночасно, прагнучи виснажити українську оборону та пробити її в найвразливішому місці. За інформацією джерел у найближчій перспективі ключовими цілями окупантів можуть стати річка Оскіл, Ізюм та місто Суми. Наразі РФ не зменшує натиску на Лиман, який розглядається як стратегічна точка для прориву вглиб Донеччини. Проте тепер, за […]

The post РФ може спробувати оточити Харків first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Банкова прагне зірвати “мир” на умовах Кремля

За інформацією джерела в Офісі Президента, Андрій Єрмак активно обговорює з європейськими лідерами потенційні кроки щодо зриву переговорного треку між командою Дональда Трампа та Кремлем. Йдеться про нову дипломатичну гру, де на кону — не лише образ України у міжнародному порядку денному, а й продовження військової допомоги від США. За словами співрозмовника, на Банковій головним […]

The post Банкова прагне зірвати “мир” на умовах Кремля first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

До України прибудуть представники військових штабів Франції та Британії

За інформацією наших джерел, на цьому тижні до України прибудуть представники  військових штабів Франції та Британії для обговорення ряду питань стосовно теоритичної можливості розміщення військового контингенту на низці стратегічних об’єктів. Насамперед, за інформацією джерел, планується обговорення можливостей розміщення військового контингенту в аеропортах Львів та Ужгород для відкриття перельотів, в портах Одеської області – для безпечного […]

The post До України прибудуть представники військових штабів Франції та Британії first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Як проблеми управління ЗСУ знижують ефективність у війні з Росією

Збройні Сили України продовжують вести запеклу боротьбу з російською агресією, проте внутрішні проблеми в структурі та управлінні знижують їх ефективність. Генеральний штаб ЗСУ стикається з низкою викликів, які потребують термінового вирішення, аби забезпечити успішне виконання бойових завдань.

У X, колишньому Твіттері, колишній офіцер та відомий аналітик під ніком Tatarigami, опублікував  цікаве спостереження, яке у нього утворилося після спілкування з військовими. Віктор Кевлюк, експерт Центру оборонних стратегій, прокоментував ці висновки для видання LB.ua. На його думку, автор виділяє низку проблем, які знижують ефективність застосування Сил оборони у цій війні.

1. Розрив між реальним рівнем боєздатності військових частин та його оцінкою штабами

Так було завжди. І не лише в ЗСУ. Завжди було простіше змінити керівний документ або продовжити термін служби ракет, вигадати якісь нові норми оцінювання стану літальних апаратів, ніж купити і дати військам обладнання належної якості з прийнятним експлуатаційним ресурсом. Всі пригадують ракетний удар по Броварах у 2000 році, коли ракета, яка зберігалася довше встановленого, прилетіла не туди, куди її послали, а по житловому будинку.

Ресурс може продовжити виробник, обстеживши стан кожної конкретної партії. Але коли виробник – РФ, не варто на це сподіватися. Минулого тижня росіяни, наприклад, випробовували міжконтинентальну балістичну ракету РС-28 “Сармат”, намагаючись бряцнути чи то ядерною міццю, чи то кістками ядерних мощей. Результат – вибух ракети РС-28 в шахті, котрий розніс і саму шахту, і пів космодрома Плесецьк заодно (союзники порахують скільки точно від космодрому лишилося і десь напишуть). Це п’ята спроба бряцнути і як завжди – невдало.

Ракетою “Сармат” противник планує замінити МКБР РС-36 “Воевода” (ага, та сама SS-18 Satan), яку виробляли в Дніпрі на “Південмаші”. У РВСН РФ на бойовому чергуванні є 58 РС-36 і щось там продовжувати мають право лише його інженери, а не російські кулібіни. Зробимо припущення стосовно стану ракет РС-36, що перебувають на бойовому чергуванні в РФ: жителі Нижнього Тагілу, Домбаровського, Ужура, Виползова, Козельська, Ітатки, де розташовані позиційні райони 13-ї та 62-ї ракетних дивізій, перебувають в небезпеці, адже “Південмаш” ще в 2014 припинив продовжувати ресурс ракет в РФ.

Але ж ми – про своє: завдання, котрі ставлять військам, дуже часто не відповідають їхнім бойовим можливостям. Дивно, що ті самі враження у мене складалися після всіх командно-штабних навчань. Такі погляди проповзли в бойову практику і стали нормою? Звісно, це все можна пояснювати браком сил і засобів, але ж виконуючи нереальну задачу, підрозділ втрачає навіть той потенціал, що має, і проблема ще більш загострюється.

Нові бригади, які мають переважно теоретично-полігонний досвід, опиняються на найбільш важливих ділянках і навряд чи здатні виконати бойове завдання так, як пише книжка. Таких епізодів можна пригадати чимало – Очеретине, Торецьк, наприклад.

Зараз в Курській області бойові дії веде бригада ТрО. Як вона взагалі опинилася у складі ОТУВ “Сіверськ”?! Зараз цим питанням переймаються депутати парламенту, існує відповідний депутатський запит. Максимально зблизити реальну оцінку боєздатності та паперову критично важливо, якщо треба змінювати методологію оцінювання – негайно це робити.

Виснажений війною персонал давно став визначальним фактором боєздатності, адже його моральний, фізичний, психологічний стан – ключові складові бойового потенціалу, бо саме персонал і є його головним носієм.

2. Брехня та нереалістичні звітності

Статут внутрішньої служби відповідальність за стан бойової і мобілізаційної готовності покладає на командира від відділення до бригади. Нікого не пропускаючи. Будь-яка проблема підрозділу утворюється або через недогляд безпосереднього керманича, або старших начальників.

Звідти виникає розтяжка: або винен ти, за що відгребеш, або винен твій начальник і ти відгребеш, якщо про це цьому начальнику заявиш. Ця совкова модель не залишає простору для маневру і лише реальні лідери здатні не лише брати відповідальність на себе, але й протистояти тиску принципу “я – начальник, ти – дурак”.

Фото: EPA/UPG

Фото: EPA/UPG

Слабкі лідери просто приховують проблеми свого рівня ієрархії та генерують наверх фіктивну звітність. На рівні бригади штаб має три батальйони, дев’ять рот, 27 взводів лише піхоти і в умовах сучасного динамічного бою змушений переважно спиратися на донесення, що призводить до генерації завдань підрозділу, якій існує лише в уяві штабу та в донесенні командира цього підрозділу. Це все має вкрай сумні наслідки – втрати, залишені позиції, відступ.

3. Системні проблеми комплектування та навчання поповнень

Хто хоче заглибитися в тему – читайте дописи Романа Доніка, керівника навчально-інструкторської групи 151-го навчального центру, в якому рекрути здобувають базову військову підготовку. Вражає час від часу. Зокрема й стійкість командування та інструкторів центру протистояти деструктивному впливу вчорашнього дня армії на її день завтрашній. Професійна майстерність поповнень за оцінками більшості командирів на фронті далека від самостійного виконання функціональних обов’язків за посадою.

Так воювати неможливо і підрозділ отримує додаткову внутрішню задачу – донавчити, а часто – перепідготовити поповнення. Тобто бригада, котра має воювати, в проміжках між боями має ще й бути навчальним центром. Ні часу, ні ресурсів на це в бригаді немає. Вже поламані всі списи, що були, з приводу використання бойового досвіду, потенціалу військових, що частково втратили здоров’я, але мають педагогічний хист, в якості інструкторів. Але віз й нині на зупинці “побалакаємо про стандарти НАТО”.

Фото: АЗОВ

Фото: АЗОВ

4. Відсутність оглядів виконання завдань

Десятий рік війни, а процедури post mission briefing так і не прижилися. Але на стратегічному рівні щороку відбуваються конференції, де обов’язковим предметом розгляду є досвід застосування військ (сил) в АТО/ООС/стратегічної оборонної операції Сил оборони. Вершина тактичної майстерності – бригада, ось там і має вирувати обмін досвідом. А не в голубому будинку на проспекті Повітряних Сил в Києві.

Приклад – з афганського досвіду: покійний генерал Рохлін, в Афгані – підполковник, командир 860-го полку в Файзабаді, отримав негативний досвід – батальйон полку в бою біля Бахарака відступив, не виконавши бойової задачі та залишив декілька справних БМП моджахедам.

Рохліна усунули з посади та призначили заступником командира 191-го омсп в Газні. Коли десь через рік його відновили в посаді, Рохлін запровадив наступну практику: кожен командир підрозділу після виконання задачі прибував до штабу полку та в спеціальний журнал записував яку задачу, якими силами він виконував, яких результатів досягнув, які ресурси мав, як витратив, що можна покращити наступного разу. Ці знання накопичувалися, нові офіцери мали доступ до цих знань, старі – можливість ефективніше готуватися до завдань, котрі до них хтось вже виконував.

Просте рішення, але дуже ефективне. Чому у нас – не так? Інша сторона цієї монетки – відповідальність для командирів, котрі не впоралися. Я не зміг пригадати випадків, коли відповідальність за невиконану бойову задачу наздогнала хоч якогось командира. Як казав Наполеон: “У перемоги багато батьків, поразка – завжди сирота”. Це слід змінити і якомога швидше.

Фото: тг-канал Сирський / Головком Олександр Сирський спілкується з військовослужбовцями ЗСУ під час візиту на східний напрямок фронту , 19 липня 2024

Фото: тг-канал Сирський / Головком Олександр Сирський спілкується з військовослужбовцями ЗСУ під час візиту на східний напрямок фронту , 19 липня 2024

Tatarigami вірно зауважує, що технологія чищення риби з хвоста у процесі реформування та розвитку Сил оборони – не найкраща. Якщо мобілізація та приплив добровольців фактично повністю змінили за останні десять років баланс сил між носіями консервативних поглядів на військову службу та нових підходів в тактичній ланці, то в оперативній і стратегічній динаміка змін дуже повільна.

Через це триває генерація рішень сумнівної ефективності, ресурси розподіляються в ручному режимі, роками не вирішуються проблеми комплектування, навчання. Поглиблюється розрив між штабами, пошук тактичною ланкою відповіді на питання “що курить старший штаб?” набувають гносеологічного характеру після отримання кожної БРки.

Не варто звинувачувати солдатів, сержантів та молодших офіцерів, котрі не завжди належно навчені та забезпечені, але щомиті ризикують життям, виконуючи не завжди зрозумілі їм завдання в тому, що вони цих завдань виконати не змогли.

Якщо в старших штабах не навчаться нарешті аналізувати поразки, встановлювати їх об’єктивні причини, карати їх суб’єктивні причини, складати реалістичні дорожні карти подолання таких проблем (мовою НАТО – “розвиток спроможностей”), то на нулі будуть і надалі платити власними життями за консервацію ураженої управлінським артритом ієрархії.

Віктор Кевлюк, експерт Центру оборонних стратегій

The post Як проблеми управління ЗСУ знижують ефективність у війні з Росією first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Не пропустіть

Ексміністерка Богатирьова судиться за пенсію

Раїса Богатирьова — колишня міністерка охорони здоров’я та одна з найвпливовіших соратниць Віктора Януковича — знову нагадала про себе. Уже четвертий рік вона намагається через суд домогтися перерахунку пенсії. Цього разу справу, яку не встиг розглянути скандально відомий ОАСК, перебрав на себе Волинський окружний адміністративний суд. У позові, поданому ще у травні 2021 року, Богатирьова […]

The post Ексміністерка Богатирьова судиться за пенсію first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

До України прибудуть представники військових штабів Франції та Британії

За інформацією наших джерел, на цьому тижні до України прибудуть представники  військових штабів Франції та Британії для обговорення ряду питань стосовно теоритичної можливості розміщення військового контингенту на низці стратегічних об’єктів. Насамперед, за інформацією джерел, планується обговорення можливостей розміщення військового контингенту в аеропортах Львів та Ужгород для відкриття перельотів, в портах Одеської області – для безпечного […]

The post До України прибудуть представники військових штабів Франції та Британії first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Львівський митник «погорів» на $23 000 хабаря

Співробітника Львівської митниці затримали під час отримання хабаря 23 000 доларів США. Начальник одного з митних постів гарантував безперешкодне оформлення міжнародних відправлень без нарахування митних платежів. Схема: 5-7% «відкату» за кожен товар За даними слідства, корупційна схема передбачала 5-7% «комісії» від вартості товару. Розмір неправомірної вигоди залежав від типу вантажу. Посадовця затримали після отримання другої […]

The post Львівський митник «погорів» на $23 000 хабаря first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Актор Дмитро Ярошенко залишив Україну і зірвав зйомки фільму Кондратюка

Український продюсер Ігор Кондратюк публічно заявив, що його фільм «В зеніті» опинився під загрозою через виїзд за кордон головного актора Дмитра Ярошенка. За словами Кондратюка, артист, який виконував головну роль у стрічці, покинув Україну на початку повномасштабного вторгнення з дозволу Міністерства культури і не повернувся. «Вже під час повномасштабного вторгнення головний герой Дмитро Ярошенко, який […]

The post Актор Дмитро Ярошенко залишив Україну і зірвав зйомки фільму Кондратюка first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Чому Рада відмовилася карати постачальників за затримки зброї

Ухвалене Верховною Радою рішення про скасування штрафів для компаній, які затримують постачання зброї на фронт, викликало хвилю обурення серед військових та експертного середовища. Проте за кулісами голосування криється набагато більше, ніж просто «турбота про оборонпром». Як стало відомо нашому джерелу в Офісі Президента, ця ініціатива покликана не покращити логістику для ЗСУ, а приховати масштаби корупційних […]

The post Чому Рада відмовилася карати постачальників за затримки зброї first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

У справі загибелі пілота Меся проводять 11 експертиз

Державне бюро розслідувань продовжує розслідування авіакатастрофи винищувача F-16, яка сталася 26 серпня 2024 року під час масштабної повітряної атаки Росії. Унаслідок інциденту загинув український пілот Олексій Месь. Про це йдеться у відповіді ДБР на інформаційний запит видання hromadske. Наразі в межах відкритого кримінального провадження триває низка експертиз, зокрема: інженерно-транспортна, військова, судово-медична, комп’ютерно-технічна (аналіз даних бортового […]

The post У справі загибелі пілота Меся проводять 11 експертиз first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Українцям доведеться сплачувати податки з доходів на онлайн-платформах: що зміниться?

В Україні готуються масштабні зміни у сфері оподаткування доходів, отриманих через онлайн-платформи. Кабінет міністрів ініціював законопроєкт, який зобов’яже користувачів цифрових сервісів, таких як OnlyFans, Glovo, Uklon, Booking, декларувати свої прибутки та сплачувати податки. Законопроєкт, ініційований Кабінетом міністрів, передбачає впровадження спеціальної системи оподаткування для користувачів цифрових платформ, зокрема кур’єрів, таксистів, орендарів та контент-мейкерів. Згідно з проєктом […]

The post Українцям доведеться сплачувати податки з доходів на онлайн-платформах: що зміниться? first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Судоми, втома, безсоння? Можливо, вам бракує магнію

Магній – це один із найважливіших мінералів для нашого організму. Він бере участь у сотнях біохімічних процесів, забезпечуючи нормальну роботу серця, м’язів, нервової системи та кісток. Однак багато людей страждають від його нестачі, навіть не підозрюючи про це. Які сигнали подає організм при дефіциті магнію, чому цей мінерал такий важливий і як забезпечити його достатнє […]

The post Судоми, втома, безсоння? Можливо, вам бракує магнію first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Масштабна верифікація пільг: в Україні перевірятимуть понад мільйон одержувачів допомоги

В Україні стартує масштабна перевірка правомірності надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу. Під ретельну перевірку потраплять 1,2 мільйона громадян, які користуються такими пільгами. Міністерство фінансів України розробило єдину методику верифікації пільг. Наразі проєкт документа оприлюднено на сайті Федерації профспілок України для громадського обговорення. Основна мета — зробити систему надання […]

Українці наростили борги за мікрокредитами: 15 мільярдів боргу на початок року

У 2024 році українці суттєво збільшили заборгованість перед мікрофінансовими організаціями. Попри майже незмінну кількість оформлених кредитів, загальний обсяг позик виріс на 27%, досягнувши 51,69 мільярда гривень. Середня сума одного мікрокредиту становила близько 150 доларів — понад 6 тисяч гривень, що на 26% більше, ніж у 2023 році. Про ці тенденції повідомляє платформа «Опендатабот». Усього впродовж […]

На Дніпропетровщині підірвали авто чиновника, у Києві загинули люди від вибуху гранати

У Дніпропетровській області правоохоронці з’ясовують обставини вибуху автомобіля, внаслідок якого постраждали місцевий посадовець і його дружина. За інформацією поліції, інцидент стався сьогодні близько 07:40 ранку. Внаслідок вибуху обидва отримали тілесні ушкодження. Подружжя перебувало в машині під час вибуху. На місце події прибули перший заступник голови Національної поліції України та начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе, […]