ІНСАЙДИ:

Комунальні підприємства столиці працюватимуть без змін 8 та 9 травня

8-го та 9-го травня всі столичні комунальні підприємства будуть працювати в штатному режимі, без переходу на дистанційну роботу. Відповідне рішення було прийняте мером Києва Віталієм Кличко. Про це повідомляють джерела в КМДА, видання 360ua.news. Нагадаємо, низка шкіл в Україні переходять на дистанційне навчання учнів 8 та 9 травня. Освітяни зазначають, що це необхідно з міркувань безпеки.

У Верховній Раді достатньо голосів для ратифікації угоди про корисні копалини

Як повідомляють наші джерела, Верховна Рада найближчим часом ратифікує скандальну угоду про корисні копалини. Для цього уже “зібрано” 230 голосів народних депутатів. Водночас, за повідомленням джерел, інвестиційний фонд відбудови США–Україна, створення якого передбачає угода про корисні копалини, не зможе розпочати  повноцінну роботу до кінця цього року. При цьому в медійному плані планується широке висвітлення всіх […]

Україна може домовитись про реструктуризацію ВВП-варантів щоб уникнути дефолту

Як повідомляють джерела видання 360ua.news, Міністерство фінансів має шанси домовитись з інвесторами про реструктуризацію ВВП-варантів на суму близько $2,6 млрд. За інформацією джерел, кредитори готові знизити виплату до кінця травня з $600 млн. до $200 млн. і, найімовірніше, Україна погодиться на такі умови задля уникнення дефолту. Нагадаємо, раніше Міжнародний валютний фонд попереджав, що відсутність вирішення питання […]

Україні занадто рано прощатися з вугіллям

В Україні триває дискусія про перехід до відновлюваних джерел енергії та поступове відмовлення від вугілля. Проте економіст Олексій Кущ вважає, що такий крок може бути надто передчасним для країни, що стикається з економічними труднощами та енергетичною залежністю.

Чи потрібне Україні своє вугілля, або куди рухається “зелений перехід”.

А почну я не з вугілля, а з прогнозу щодо споживання нафти, оскільки саме цей вуглеводень є ключовим енергетичним ресурсом, а ціна на нього та обсяг споживання — енергетичним бенчмарком.

Отже, прогноз щодо нафти від ОПЕК World Oil Outlook:

Загальний світовий попит на первинні енергоносії в умовному нафтовому еквіваленті збільшиться до 2050-го року на 24% або з тогорічних 301 млн умовних барелів на добу до більш ніж 374 млн.

Йдеться не тільки про нафту, а й про всі первинні енергоносії. Тобто споживання первинної енергії у світі продовжить зростати, попри технології.

Водночас нафта залишиться ключовим енергоносієм, попри зниження питомої ваги у світовому енергетичному балансі з 31% до 29,3%. Як бачимо, зниження дійсно суто умовне.

А глобальний попит на нафту до середини століття зросте в середньому на майже 18 млн бар. на добу з нинішніх базових 100-103 млн до більш ніж 120 млн бар. на добу.

У цьому контексті, важливим залишається питання впливу “зеленого переходу” на споживання первинних енергоресурсів у світі.

Зараз є два непримиренні табори: одні вважають, що “зелений курс” різко обвалить попит на викопне паливо, інші сміються з цієї гіпотези.

Моє ставлення до “зеленого курсу” приблизно таке.

електромобільFullscreen
Поширення електромобілів не змогло вбити попит на нафту
Фото: Citroen

Перехід на альтернативні джерела енергії, наприклад, на електромобілі, безсумнівно, скорочує попит на викопне паливо. Але лише в рамках загального всебільшого тренду попиту на енергію.

Тобто попит на енергетичні ресурси у світі збільшується швидше за технологічний прогрес “зеленого курсу” і, тим паче, швидше за реальну технічну готовність і масмаркет.

Другий золотий мільярд, який з’являється в Китаї, формує цей довгостроковий тренд зростання попиту на енергію.

Одна річ, коли на сім’ю з десяти осіб одна лампочка, а засіб пересування — велосипед, і зовсім інша, коли середній клас у Китаї (а це вже 400 млн осіб) прагне до західного стандарту споживання: квартира, дім, побутова техніка, кондиціонери, дві-три автівки на сім’ю, перельоти на відпочинок, масове споживання товарів та послуг, для виробництва яких знову ж таки потрібна енергія, і багато.

А в найближчому майбутньому в таких країнах, як Індія, Індонезія, В’єтнам, Малайзія та інших, з’явиться третій золотий мільярд.

Саме це і призводить до того, що споживання вугілля у світі, загалом, збільшується. Насамперед за рахунок Китаю: зростання з 12 ексаджоулів 1965 року до 136 у 2023-му. Тобто — більш ніж в 11 разів. Зараз Китай — це 56% світового споживання вугілля.

І це компенсувало зниження споживання вугілля в Європі, США та інших країнах світу від 40 до 25 ексаджоулів, тобто споживання вугілля у світі впало на 15 ексаджоулів.

Тобто сумарно, крім Китаю, світ скоротив споживання приблизно на 15 ексаджоулів, а Китай — збільшив на 124. У підсумку споживання не впало, а, навпаки, різко зросло.

І така ситуація зберігатиметься доти, доки у світовій економіці між основними економічними кластерами не вирівняється рівень життя.

Зелена енергія — дорога і її можуть дозволити багаті країни, а викопне паливо, особливо таке, як вугілля — дешеве і воно має попит у бідних.

Тобто, поки Азія не наблизиться до Європи за рівнем життя (здебільшого в особі своїх ключових кластерів, таких як Китай, Індія, Індокитай), попит на викопні види палива буде лише збільшуватися, а “зелений курс” буде лише виконувати роль “гальма” цього зростання.

Тому Україні, як бідній країні, (давайте називати речі своїми іменами) дуже небезпечно копіювати моделі поведінки розвинених країн, особливо в частині “зеленого курсу”.

І наше вугілля, як і наша нафта, природний газ і навіть торф, нам ще знадобляться. Хоча є ризик втрати наших вугленосних басейнів на сході країни, але вони ще залишаються на заході.

The post Україні занадто рано прощатися з вугіллям first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Не пропустіть

Віталій Кличко отримав 1,1 млн грн роялті від британського агентства спікерів

Мер Києва Віталій Кличко задекларував дохід у розмірі понад 1,1 млн гривень за співпрацю з британським агентством Chartwell Speakers. Як вказано у його декларації, кошти він отримав 29 квітня 2025 року від компанії Chartwell Partners LTD — юридичної особи, яка володіє цим брендом. Chartwell Speakers — агентство, що спеціалізується на підборі спікерів для міжнародних конференцій […]

Забудовник нардеп Стріхарський залишив мешканців ЖК «Рів’єра» у Києві без води та електропостачання

Мешканці житлового комплексу «Рів’єра» в Дарницькому районі Києва опинилися заручниками недобросовісного забудовника. Група компаній Status Group, пов’язана з народним депутатом від «Слуги народу» Андрієм Стріхарським та його сестрою Вітою Камаєвою, не забезпечила належне водо- та електропостачання у новобудовах. Люди живуть без підключення до постійних інженерних мереж, сплачуючи комуналку за тарифами будмайданчика. Забудовник мав збудувати лише […]

Судитимуть подружжя, що покинуло немовля в сумці на вулиці

У Київській області подружжя постане перед судом за жорстокий вчинок — батьки покинули новонародженого хлопчика просто на вулиці, загорнутого у постільну білизну та покладеного у сумку. За даними поліції, дитину залишили напризволяще в місті Богуслав. Інцидент стався на початку 2025 року в Обухівському районі. Як повідомляє поліція, 36-річна жінка народила сина вдома, без медичної допомоги […]

Суд відкрив доступ до документів закупівель Південноукраїнської АЕС

Після того як на Південноукраїнській АЕС за режим почав відповідати Дмитро Башкін, у державних закупівлях раптово активізувалися підприємці з Енергодару. Замість здорової конкуренції ринок отримав одне — контракти із завищеними цінами в 3–4 рази. Як стало відомо з ухвали Київського райсуду Одеси, у справі №72024001600000006 відкрито провадження за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України. […]

Українцям загрожують віялові відключення світла влітку

Влітку українцям можуть загрожувати відключення електроенергії через дефіцит стабільної генерації. Причина — поступове виведення атомних енергоблоків у планове охолодження і недостатня спроможність сонячних електростанцій покрити вечірній попит. Про це заявив член парламентського комітету з питань енергетики та ЖКП Сергій Нагорняк («Слуга народу»). За його словами, основну загрозу становитиме вечірній період — коли люди повертаються додому […]

Дружина Віктора Павліка розповіла про рідкісний діагноз сина та затримку мовлення

Катерина Репяхова — блогерка, бізнесвумен і дружина народного артиста України Віктора Павліка — розповіла про діагноз свого трирічного сина Михайла. За її словами, хлопчику вже майже чотири, однак він досі не говорить. Причиною є не аутизм, як припускали раніше, а рідкісний нейрогенетичний розлад, який впливає на швидкість обробки сигналів у мозку. У дописі в Instagram […]

Поліція розповіла нові деталі розслідування стрілянини в Софіївській Борщагівці

Правоохоронці з’ясували обставини конфлікту, який призвів до подвійного вбивства в селі Софіївська Борщагівка 8 травня. Як повідомила речниця поліції Київської області Яна Єрмоленко, стрілянина сталася після суперечки між 63-річним місцевим жителем та військовослужбовцем, який за місяць до трагедії продав йому автоматичну зброю за тисячу доларів США. «Попередньо відомо, що конфлікт виник на ґрунті оплати. Чоловік, […]

МОУ пояснило, як військовим легально повернутись на службу після СЗЧ

До 30 серпня 2025 року в Україні діє спрощена процедура повернення на службу військовослужбовців, які самовільно залишили частини. Відповідне рішення ухвалила Верховна Рада, а Міністерство оборони оприлюднило алгоритм повернення. Згідно з Кримінальним кодексом (стаття 401), військові, які вперше вчинили самовільне залишення частини під час воєнного стану, можуть бути звільнені від відповідальності — за умови добровільного […]

Антикорупційне бюро проводить обшук у справі про зловживання у Нацгвардії

У п’ятницю, 9 травня, детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) провели обшуки у приміщенні Головного управління Національної гвардії України. Як повідомили джерела OBOZ.UA, обшук проводився у межах розслідування справи про ймовірні порушення під час державних закупівель і зловживання впливом. Офіційних коментарів від НАБУ наразі немає, подробиці справи залишаються закритими. Командувачем Національної гвардії України є бригадний […]

Директор “Нижньодністровської ГЕС” підозрюється у розтраті 5 мільйонів гривень

Працівники ДБР за матеріалами СБУ викрили масштабну корупційну схему в «Нижньодністровській ГЕС», розташованій у Чернівецькій області. Слідство встановило, що посадовці підприємства завдали державі збитків на майже 5 мільйонів гривень. За даними слідчих, організатором оборудки є генеральний директор ГЕС, який у змові з керівницею відділу публічних закупівель та інженером підприємства уклав договори з двома «потрібними» підрядниками. […]

На Львівщині СБУ затримала рекетирів, які вимагали гроші за неіснуючі борги

Служба безпеки України нейтралізувала учасників двох організованих злочинних угруповань, які тероризували мешканців Львівської області. Як повідомили в обласному управлінні СБУ, зловмисники систематично вимагали гроші у місцевих жителів, прикриваючись вигаданими борговими зобов’язаннями. Правоохоронці затримали так званого «виконуючого обов’язки» лідера одного з угруповань та двох активних учасників іншої банди. За даними слідства, до складу обох ОЗУ входили […]