ІНСАЙДИ:

У Києві готуються нові призначення в міській раді

Як повідомляють наші джерела, на наступне засідання РНБО готується пакет документів для введення санкцій проти Віталія Кличка, що передбачає автоматичне усунення з посади навіть обраного мера. Згідно норм чинного законодавства, у разі якщо усувають мера, його місце має зайняти секретар Київради. Донедавна цю посаду займав ударовець Володимир Бондаренко, але наразі він склав свої повноваження. За […]

Адміністрація Трампа хоче контролювати НАБУ та БЕБ для забезпечення економічних інтересів

За інформацією наших джерел, адміністрація Дональда Трампа разом з підписанням договору про ресурси вимагає повного контролю над НАБУ та БЕБ. У разі, якщо команда Зеленського погодиться на вимоги, ймовірним наслідком буде зміна керівництва антикорупційних органів. Зокрема, своєї посади може позбутися Директор НАБУ Семен Кривонос, оскільки він має тісні зв’язки з Офісом Президента та був помічений […]

Бізнесмен Комарницький через депутатів Київради намагається повернутися до влади

Скандал, який спровокували плівки НАБУ, отримав дуже цікаве продовження. Тимур Ткаченко може стати секретарем Київради, а Віталій Кличко може лишитись усіх важелів управління столицею. За інформацією наших джерел, після того, як земельні афери Комарницького-Оленича стали фігурувати в розслідуванні НАБУ, заступник міського голови Києва – секретар Київради Володимир Бондаренко дав команду обнулити рішення Київради щодо скандальних […]

Україні занадто рано прощатися з вугіллям

У нещодавньому інтерв’ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Чи потрібне Україні своє вугілля, або куди рухається “зелений перехід”.

А почну я не з вугілля, а з прогнозу щодо споживання нафти, оскільки саме цей вуглеводень є ключовим енергетичним ресурсом, а ціна на нього та обсяг споживання — енергетичним бенчмарком.

Отже, прогноз щодо нафти від ОПЕК World Oil Outlook:

Загальний світовий попит на первинні енергоносії в умовному нафтовому еквіваленті збільшиться до 2050-го року на 24% або з тогорічних 301 млн умовних барелів на добу до більш ніж 374 млн.

Йдеться не тільки про нафту, а й про всі первинні енергоносії. Тобто споживання первинної енергії у світі продовжить зростати, попри технології.

Водночас нафта залишиться ключовим енергоносієм, попри зниження питомої ваги у світовому енергетичному балансі з 31% до 29,3%. Як бачимо, зниження дійсно суто умовне.

А глобальний попит на нафту до середини століття зросте в середньому на майже 18 млн бар. на добу з нинішніх базових 100-103 млн до більш ніж 120 млн бар. на добу.

У цьому контексті, важливим залишається питання впливу “зеленого переходу” на споживання первинних енергоресурсів у світі.

Зараз є два непримиренні табори: одні вважають, що “зелений курс” різко обвалить попит на викопне паливо, інші сміються з цієї гіпотези.

Моє ставлення до “зеленого курсу” приблизно таке.

Перехід на альтернативні джерела енергії, наприклад, на електромобілі, безсумнівно, скорочує попит на викопне паливо. Але лише в рамках загального всебільшого тренду попиту на енергію.

Тобто попит на енергетичні ресурси у світі збільшується швидше за технологічний прогрес “зеленого курсу” і, тим паче, швидше за реальну технічну готовність і масмаркет.

Другий золотий мільярд, який з’являється в Китаї, формує цей довгостроковий тренд зростання попиту на енергію.

Одна річ, коли на сім’ю з десяти осіб одна лампочка, а засіб пересування — велосипед, і зовсім інша, коли середній клас у Китаї (а це вже 400 млн осіб) прагне до західного стандарту споживання: квартира, дім, побутова техніка, кондиціонери, дві-три автівки на сім’ю, перельоти на відпочинок, масове споживання товарів та послуг, для виробництва яких знову ж таки потрібна енергія, і багато.

А в найближчому майбутньому в таких країнах, як Індія, Індонезія, В’єтнам, Малайзія та інших, з’явиться третій золотий мільярд.

Саме це і призводить до того, що споживання вугілля у світі, загалом, збільшується. Насамперед за рахунок Китаю: зростання з 12 ексаджоулів 1965 року до 136 у 2023-му. Тобто — більш ніж в 11 разів. Зараз Китай — це 56% світового споживання вугілля.

І це компенсувало зниження споживання вугілля в Європі, США та інших країнах світу від 40 до 25 ексаджоулів, тобто споживання вугілля у світі впало на 15 ексаджоулів.

Тобто сумарно, крім Китаю, світ скоротив споживання приблизно на 15 ексаджоулів, а Китай — збільшив на 124. У підсумку споживання не впало, а, навпаки, різко зросло.

І така ситуація зберігатиметься доти, доки у світовій економіці між основними економічними кластерами не вирівняється рівень життя.

Зелена енергія — дорога і її можуть дозволити багаті країни, а викопне паливо, особливо таке, як вугілля — дешеве і воно має попит у бідних.

Тобто, поки Азія не наблизиться до Європи за рівнем життя (здебільшого в особі своїх ключових кластерів, таких як Китай, Індія, Індокитай), попит на викопні види палива буде лише збільшуватися, а “зелений курс” буде лише виконувати роль “гальма” цього зростання.

Тому Україні, як бідній країні, (давайте називати речі своїми іменами) дуже небезпечно копіювати моделі поведінки розвинених країн, особливо в частині “зеленого курсу”.

І наше вугілля, як і наша нафта, природний газ і навіть торф, нам ще знадобляться. Хоча є ризик втрати наших вугленосних басейнів на сході країни, але вони ще залишаються на заході.

Не пропустіть

У Києві готуються нові призначення в міській раді

Як повідомляють наші джерела, на наступне засідання РНБО готується пакет документів для введення санкцій проти Віталія Кличка, що передбачає автоматичне усунення з посади навіть обраного мера. Згідно норм чинного законодавства, у разі якщо усувають мера, його місце має зайняти секретар Київради. Донедавна цю посаду займав ударовець Володимир Бондаренко, але наразі він склав свої повноваження. За […]

Контррозвідка затримала священника, який зливав інформацію про ЗСУ окупантам

На Донеччині Служба безпеки України викрила чергового агента ФСБ — ним виявився 58-річний протоієрей Покровського вікаріатства так званої Московської церкви в Україні. За даними СБУ, він шпигував на користь російських спецслужб, передаючи ворогу розвіддані про позиції українських військ. Священнослужителя завербували через його доньку, яка проживає в Росії. Вона ще раніше зверталася до Путіна з проханням […]

Сусіди надсилали фальшиві листи від зниклого на фронті сина — мати переказала їм 415 тис. грн

В Одеській області поліція затримала групу осіб, які протягом року обманом виманювали гроші у 71-річної жінки, чий син зник безвісти на фронті. Аферисти писали листи від його імені та вимагали переказів на підставні рахунки. Загальна сума, яку вони отримали, склала майже 415 тисяч гривень. Про це повідомили у пресслужбах Нацполіції та прокуратури Одеської області. Серед […]

У справі української моделі Марії Ковальчук відкрито кримінальне провадження за фактом торгівлі людьми

Українські правоохоронці розслідують гучну справу 20-річної моделі Марії Ковальчук, яку з важкими тілесними ушкодженнями знайшли на узбіччі дороги в Дубаї. В рамках розслідування в Україні відкрито кримінальне провадження за статтею “торгівля людьми”. Винним у цьому злочині загрожує до восьми років позбавлення волі. Як повідомляє OBOZ.UA, провадження відкрито за частиною 1 статті 149 Кримінального кодексу України. […]

СБУ затримала жінку, яка знімала військові ешелони

У Дніпрі Служба безпеки України викрила чергову агентку російських спецслужб. Жінка шпигувала за переміщенням українських військових ешелонів, використовуючи приховану камеру, вмонтовану в муляж шпаківні. Про це повідомляє пресслужба СБУ. За даними слідства, 46-річна мешканка Дніпра встановила відеопастку біля залізничної колії. Під виглядом пташиного будиночка вона змонтувала камеру з додатковим живленням, яка в режимі реального часу […]

Redcliffe Partners може стати юридичним голосом України у переговорах із США

Наступного тижня українська делегація вирушає до Сполучених Штатів Америки для обговорення оновленої угоди щодо видобутку надр, зокрема рідкоземельних металів. Хоча офіційно імена учасників поки не оприлюднено, є підстави вважати, що у перемовинах ключову роль може відіграти юридична фірма Redcliffe Partners – один із найвпливовіших гравців у сфері стратегічних юридичних супроводів на межі державно-приватного партнерства. Redcliffe […]

Демчук залишив Україну під час війни та почав співпрацю з європейським продюсером

Український артист і блогер Василь Демчук, який став відомим після участі в Нацвідборі на “Євробачення-2023”, виїхав за кордон під час війни в Україні. Про це стало відомо від його колишньої піарниці, засновниці Detali Agency Юлії Могилюк, яка в інтерв’ю для “Музвару” розповіла, що вони більше не працюють разом. Раніше було відомо, що Демчук перебував у […]

5 квітня: День совісті, супу та першої Конституції України

5 квітня в Україні та світі відзначають одразу кілька пам’ятних дат — День створення першої Конституції України, Міжнародний день совісті та навіть Міжнародний день супу. У церковному календарі сьогодні вшановують мученика Феодула-читця, який прийняв смерть за віру. Що сьогодні за церковне свято 5 квітня в церковному календарі – день пам’яті Феодула-читця. Він був читцем у […]

СБУ затримала жінку, яка знімала військові ешелони

У Дніпрі Служба безпеки України викрила чергову агентку російських спецслужб. Жінка шпигувала за переміщенням українських військових ешелонів, використовуючи приховану камеру, вмонтовану в муляж шпаківні. Про це повідомляє пресслужба СБУ. За даними слідства, 46-річна мешканка Дніпра встановила відеопастку біля залізничної колії. Під виглядом пташиного будиночка вона змонтувала камеру з додатковим живленням, яка в режимі реального часу […]

Уряд не переглядатиме податкову базу до кінця 2025 — Гетманцев

У 2025 році уряд не планує змінювати податкову базу. Про це заявив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев під час виступу на Business Wisdom Summit 2025. Він запевнив: до кінця року жодних нових податків чи змін у фіскальній політиці не буде. Бюджет-2025, за його словами, побудований на реалістичнішому сценарії, […]

Хто стоїть за брендом “українських” мийних засобів “Укрхімтех”

Поки в країні воєнний стан, а державні закупівлі скорочуються до критичного мінімуму, деякі бізнесмени примудряються не просто виживати — а розквітати. Один із таких – Павло Бартковський, власник компаній, що спеціалізуються на мийних і дезінфікуючих засобах. І водночас — герой публікацій у медіа про “патріотичний бізнес” із присмаком мільйонів. За даними видання “Антикор”, Бартковський під […]